Zázračná síla ómování

tradice říká, že rozezvučením mantry Óm začal vznikat Vesmír. Óm je údajně prapůvodem všeho, naším počátkem. Slovo pochází ze sanskrtu a je překládáno různě. Nejčastěji však jako zdroj, jsoucno či nejvyšší.

Já Vám dnes tento východní pohled okořením trochou té západní vědy.

Mantru Óm recitujeme ve výdechu  po jemném plném nádechu nosem. Způsoby se různí:

AUM 

  • A – rozezní oblast štítné žlázy a hlasivek (čakru Višudhi) 
  • U rozezní oblast hypothalamu,hypofýzy a thalamu (Adžňa čakru)
  • M rozezní koncový mozek a šedou kůru mozkovou – řídící centrum CNS a centrum našeho vědomí  (korunní čakra Sahasrara) 

Vlivem zvukové vibrace si výše uvedená životně důležitá centra přímo chrochtají blahem!!!

ÓM – po nádechu se písmenka O a M dělí o délku výdechu přibližně fifty fifty. A tady právě nastává ten zázrak. Při ómování je v nosu a v paranasálních dutinách  až 15 ti násobek NO – tedy oxidu dusnatého. Tenhle plyn si řada z nás odpírá díky nekorektnímu dýchání. 

NO – je malý, ale šikovný 

NO (oxid dusnatý) je jednou z nejmenších molekul v těle, přesto je jeho účinek  přímo astronomický. Dává povel cévám a dýchacím cestám k dilataci – tedy rozšíření. Reguluje krevní tlak, zdravý průtok krve krevním řečištěm.

Reguluje komunikaci buněk v mozku a brání naše tělo proti patogenům. Dokáže zlikvidovat rýmu hned v zárodku při volbě správné dechové techniky (za předpokladu hodnoty Bolt skóre nad 25 sec). Pomůže při alergiích. 

DÁ se říci, že nahrazuje hlen, který tělo produkuje jako mechanickou obranu při nachlazení. 

Máme ho ZADARMO na zlatém podnose a ruku na srdce, kdo z nás ho využívá? Kdo z nás si občas klade otázky?

Jak si prospívám? Svému nitru, svému já. Nemyslím svému zevnějšku nebo světu kolem. Myslím tím sobě. Pečujeme dokonale o svůj byt, auto, zahradu, řasy, nehty :). 

A o sebe?Jak často se ptáme samy sebe…halo, je někdo doma? Jsi tam? A jak se Ti daří?

A právě pozornost k dechu nás k sobě domů vede. Můžeme být uvnitř kdykoliv budeme chtít. Náš mozek je nesmírně šikovný a učenlivý – jeho schopnost plasticity a přetváření se je zárukou ukotvení nových zvyků a proto čím častěji vědomě a správně dýcháme, tím více se návyk ukotvuje a najednou je tam :). Najednou už to není vědomé, ale podvědomé. 

Zpěv Ómu má svou sílu i ve sdílení energii na konci lekce. Umí její účinek povznést a zesílit. Jeho kouzlu trochu ubírá ta naše západní stydlivost „neumím zpívat…přidám se, až začnou ostatní…budu pohybovat ústy jakože…) A zase to šéfuje ta naše vykutálená MYSL. Myšlenky a scénáře, které nám podsouvá.

Ono je totiž zpravidla každému jedno, jak zpíváme, cvičíme, jakou roli pro okolní svět hrajeme. Můžeme si to jednoduše užít a ještě si po zdravotní stránce prospět a nebo tu potvoru nechat zas a znovu vyhrát, poslechnout, zavřít pusu a být tichá hodná holka.

Zkuste si někdy zazpívat mantru Óm, když jste samy doma. Budete z ní mít úplně jiný pocit než na lekci. To je na této mantře skvělé, přináší nám intenzivní prožitek. Prožitek, který je pokaždé jiný. Je velký rozdíl, jestli Óm zpíváme ve skupině nebo samy, v jaké situaci se zrovna nacházíme. 

Mantru můžete zpívat kdykoliv (třeba i v duchu), a tak dlouho, jak Vám to bude příjemné.

A Vy, které stojíte o více obsahu o dechu, duši, hormonech a zdraví ženy, dejte si do sledování můj osobní IG účet ZDE, kterému po pár měsících ladu vdechnu opět život a Vy si tak budete moci na jednom místě sbírat všechna tato témata, uvádět je do praxe a prospívat tak svému VLASTNÍMU uvnitř DOMA .

Mějte krásný den, od srdce a s úsměvem,

Karolína Molinari